Nişan Tepsileri ve Söz Tepsisi Bölgeden bölgeye ilden ile değişiklik göstermektedir...

Nişan Tepsileri ve Söz Tepsisi Bölgeden bölgeye ilden ile  değişiklik göstermektedir. Hal böyle olunca çeşitliliği de artmaktadır. Birkaç sevilen model de  örnek vermek gerekirse ; satenli , dantelli, metalik, taşlı, incili olarak ayrılmıştır.

Nişan Tepsisi hayatımız da önemli bir yere sahip olduğumuz merasimler de kullanılacak olması hasebiyle dikkati ve önemi azami derece de hak eder. Nişan Tepsileri dizayn etmek bir tercih olabildiği gibi gümüşçülerden ve ya tepsi satan dükkanlar da gezilerek satın alınabilir. Ve ya satın alınan tepsilerin üzerin de istenilen şekil de ekleme ve çıkarma yapılarak kendi kişisel zevkimize göre tasarlamış oluruz. Tepsinin özelliklerine gelince metalik renkte olması genelde tercih edilir fakat yüzük makas ve kurdelenin konulacağı platform kadife, saten, dantellerle kaplanabilir. 

Ayrıca üzerine kuru çiçekler, güller, laleler ve akla saymakla gelemeyecek adar motifler koyabiliriz. Eğer üzerine konulacak yüzükler kutusu ile sergilenecek ise takdimi daha da güzelleştirmek adına kutuyu da taş ve benzeri şeylerle süsleyip işleyebilir ve boyayabiliriz. Böylelikle görünümü bozmamış ve görsel olarak tatmin edici bir şekli dönüştürmüş oluruz. Tepsinin ebatları üzerinde sunacağımız materyallere göre çeşitlilik göstermektedir. Eğer biz törenimize katılacak misafirlerimize bu özel günü hatırlamaları adına küçük çapta hediyeler sunmak istersek tepsimizin boyutlarını büyük seçerek ikramımızı kolay bir biçim de sağlamış ve sunmuş oluruz. 

Nişan Tepsileri süslemek ve sahip olmak yöreden yöreye değiştiği gibi kişiden kişiye de değişiklik gösterir. Ve tabi ki bunun korunup saklanması da yine kişinin seçimidir.