Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılıyor? Burun estetiğinde özel teknikler nelerdir?

Estetik burun ameliyatı, dünyada kadınların da erkeklerin de en çok yaptırdığı operasyon. Bunun nedeni burnun yüzün tam ortasında olması ve en ufak hata veya oransızlığın bile dikkati çekmesi. Burunda yapılacak düzeltme ise yüz görümünü son derece olumlu etkiliyor. Güzel burun estetiği, hokka burun değil, doğuştan gelen güzel burun gibi kişinin kemik ve kıkırdak yapısına uygun, normal anatomiyi bozmadan sadece kusurların giderildiği bir operasyon olmalıdır.

Burun estetiğinde altın kurallar yerini, düzgün uyumlu, ışık oyunlarıyla doğallaştırılmış ve kaş-göz uyumunu iyice ortaya çıkaran operasyonlara bıraktı. Son gelişmelerle birlikte burun estetiğinde artık detayları, dolayısıyla da mükemmelliği hedefleyen cerrahların sadece iki boyutlu görünüm yerine üç boyutlu bakıştaki ince detayları uygulamalarına yansıtıyorlar. Bu durum düzgün, simetrik, yüze uyumlu, dışarıdan bakıldığında ameliyat yapıldığı belli olmayan, uygun uzunluk ve yükseklikte, kaş ve göz uyumunu iyice belirginleştiren, hoş bir görüntü meydana getiriyor. Daha önce ideal burun denildiğinde altın oranlar uygulanırdı, ancak şimdi bu oranlara uygun burunların her zaman doğal durmadığı görülüyor.

Burun Estetiğine Özel Teknikler - Doç. Dr. Fatih Irmak

Burun estetiği

Tıp derslerinde okutulan operasyonlarda ideal burun şu şekilde tarif ediliyordu: Yeni oluşturulan burun yüz üzerinde oluşturduğu hatlar ile öyle bir dengede olmalı ki; hiçbir zaman göz ve yüze ait diğer görünümler içerisinde öne çıkmamalıdır. Önceden kullanılan bu tekniklerin burnun üst, orta ve alt kısımlarında bir uyumsuzluğa yol açarak doğal olmayan, burun ucunun fazlaca daraldığı, çimdiklenmiş, mandalla sıkılmış ya da asimetrik bir burun ucunun oluşmasına sebep olabiliyordu. Ancak estetikteki son gelişmeler bu standartların yetersizliğini ortaya koydu. Son gelişmelerle birlikte burun estetiğinde artık detayları, dolayısıyla da mükemmelliği hedefleyen cerrahların sadece iki boyutlu görünüm yerine üç boyutlu bakıştaki ince detayları uygulamalarına yansıtıyorlar.

Burun yüzde en çok göze çarpan organdır. Bu yüzden yüzle olan uyum için, alın ve çene profilin uyumunu beraberce sağlar. Örneğin; çenesi geride olan bir yüzde yapacağımız estetik burun, o kişide arzu ettiğimiz güzelliği sağlayamaz. Hasta yardımcı kontur düzeltmeleriyle çok daha güzel duruma gelir. Ayrıca yüzdeki üst çene yapısı ve orta yüzün çökük olması da kişiye yorgun ve sağlıksız bir görünüm verebilir. Bu kişilerde elmacık kemikleri ve orta yüzde yapılacak kontur düzeltmeleri, inanılmaz farklılıklar gösterip, hem hastanın kendisini hem de çevresini şaşırtır.

 Estetikte iki temel kural oran ve simetridir. Simetrik olmayan şeyler bize estetik gelmez. Estetik yüzde alın, orta yüz ve alt yüz oranı, bunların birbirine eşit olması gerek. Burun yüzünüzün 1 / 3′ünü geçerse o zaman uyum kayboluyor. Gözün iç köşesinden çekilen hattın dışında çıkan burun büyük sayılır. Burnun ucundaki çıkıntılar, gölgeler, kenarlar estetiği belirleyen şeylerdir.

Burun Estetiği Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği sonrasında yerleştirilen tamponlar nefes almanızda, göz kapaklarında bulunan flasterlar ise görmenizde zorluğa sebebiyet verir. Bunlara doktor tarafından çıkarılana kadar dokunulmaması gerekmektedir.

Burun estetiği sonrasında yerleştirilen tamponlar nefes almanızda, göz kapaklarında bulunan flasterlar ise görmenizde zorluğa sebebiyet verir. Bunlara doktor tarafından çıkarılana kadar dokunulmaması gerekmektedir.

• Doktorunuz tarafından verilen reçetedeki ilaçların dışında ağrı kesici ve antibiyotik içerikli ilaçları kullanmamanız gerekir.

• Uyuma veya dinlenme esnasında en az iki yastık kullanmaya dikkat edilmelidir. Başı yüksek tutmak, oluşabilecek şişlik ve morlukların en aza inmesini sağlayacaktır.

• Burundan ara sıra az miktarda sızıntı şeklinde kan gelmesi normal bir durumdur. Ancak uzun sürmesi durumunda doktorunuza bildirilmelidir.

• Ameliyat sürecinde uygulanan alçı atelin doktor tarafından belirttiği zamanda çıkarılması, burnun şekillenmesi açısından daha iyi sonuç almaya yarayacaktır.

• Diş fırçalarken yumuşak diş fırçası kullanmalı ve burnunuzla oynamayıp darbe almamaya çalışmalısınız.

• Alçı atelin çıkarılmasından sonra burnunuz size fazla kalkık gelebilir. 5-10 derecelik bir inme ilk ay içerisinde gerçekleşecektir.